Nikdo zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Jsou známé některé rizikové faktory, které s velkou pravděpodobností ke vzniku přispívají. Vědecké studie ukazují, že šedý zakal je častější u lidí žijících na horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci, čímž jsou vystaveni škodlivému UV záření. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu brýlové čočky s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků.
Příznaky šedého zákalu
Rozostřené vidění
Rozostřené vidění je základním projevem vznikajícího šedého zákalu. Tento příznak je způsoben tím, že dochází k metabolickým změnám uvnitř lidské čočky, díky kterým dochází nejprve ke zkalení okraje a následně i optické části čočky. Tyto změny způsobují poruchy průchodu světla. Paprsky světla neprochází čočkou pravidelně, ale rozptylují se do různých směrů. Rozptyl světla je následně příčinou rozostřeného vidění. Nastane tedy velmi podobný efekt, jako když prochází světlo tzv. mléčným sklem, ve kterém se rozptýlí a proto nevidíme ostře, jako skrze čiré sklo.
Citlivost na oslnění
Další časný příznakem šedého zákalu je citlivost na oslnění, nebo na světlo. Můžete mít problémy vidět při ostrém slunečním světle a při řízení auta v noci, kdy oslnění způsobuje pouliční osvětlení a blížící se světlomety.
Dvojité vidění
Někdy může šedý zákal způsobit dvojité vidění. Při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené až ztrojené.
Změna ve vnímání barev
Šedý zákal může ovlivnit vaše barevné vidění, takže některé odstíny vypadají vybledlé. Barvy nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín.
Prevence
Používání brýlových čoček s kvalitním oboustranným UV filtrem. Pravidelné kontroly u oftalmologa.